İade Şartları

Arızalı veya Ayıplı Ürünlerin İadesi *

Almış olduğunuz ürün arızalanırsa ya da satın alınan ürün ayıplı çıkarsa, teknik servis raporu doğrultusunda ürünün iadesi yapılabilmektedir. Bu aşamada ürün değişimi de dahil olmak üzere ürünle ilgili tüm inisiyatif Garanti Belgesi'nde belirtilen üretici/ithalatçı firmadadır. Satın aldığınız ürünün arızalanması durumunda, fatura ve garanti belgesi ile ürünün yetkili servisine doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz.

Arızalı/ayıplı olan ürüne ait arıza tespit ve garanti işlemlerinin tamamı yetkili firmalarda yapılmaktadır. Bu aşamada Online Mağaza'nın sorumluluğu ürünü yetkili servisine veya onarım merkezine ulaştırmakla sınırlıdır. Ürünle ilgili arıza tespiti yapılmadan ürün iadesi ya da değişimleri yapılmaz. Arızanın kullanıcı kaynaklı olması durumunda iade kabul edilmez. (Tedbirsizlik ve kaza sonucu oluşan arızalar dahil.)

 

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler: 

Ürünün arızalı çıkması dışında, açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilen ürünler (örneğin: kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs.), tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin iadesi mümkün değildir.

 

 * 6502 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun satış tarihinden sonraki 6 ay içinde üründe ayıp olduğunun yetkili teknik servis tarafından tespit edilmesi durumunda tüketiciye iade, ayıpsız misli ile değişim, ayıp oranında indirim veya ücretsiz onarım talep etme hakkını verir.

Üründe yetkili teknik servis tarafından ayıp tespit edilmemesi durumunda Kanun; kapıdan ve mesafeli satışlarda, satış tarihinden sonraki 14 günlük süreç (cayma hakkı) dışında, koşulsuz olarak iade ve değişim hakkını vermemektedir.

 

Cayma Hakkı **

- Aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde iade edebilirsiniz.  

- İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

- Orijinal kutusu/ambalajı/jelatini açılmış veya bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

- İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

- Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. Bu tip ürünlerin orijinal ambalajları açıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır. (Örneğin: hafıza kartları, bilgisayar donanım ürünleri, çevre birimleri ve yazılım ürünleri gibi…)

 

İade işlemlerini aşağıdaki durumlarda yapamayız;

- Faturanız (firma adına kesilmiş faturalar için iade faturası) gönderilmediyse;

- Sözleşme ile başlatılmış bir hizmet var ise (GSM, GPRS aboneliği, garanti paketi, hizmet paketi v.b.);

- Koruma bandı bulunan ürünlerin bandının çıkarılması ya da hasar görmesi durumunda;

- Ürünün ilk kurulumunun yapılması vb. şekillerde kişiselleştirilmiş olması durumunda ya da kişiye özel siparişle yapılan satışlarda,

- Tonerli / Kartuşlu ürünlerin kullanılmış olması durumunda,

- Üründe leke, çizik, hasar, darbe, sıvı teması vs. olması durumunda,

 

- Aşağıdaki ürünlerin iade edilebilmesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır:

1. Cep telefonları, PDA, Akıllı Telefonlar, Tabletler,

2. Tüketici Elektroniği; Televizyon, Ev Sinema Sistemi vb elektronik ürünler

3. Her türlü Yazılım ve Programlar (Oyun, Film vb DVD, VCD, CD ve kasetler)

4. Taşınabilir ve masaüstü bilgisayarlar,

5. Bilgisayar donanımları ve yazıcılar,

6. OEM Ürünleri (Anakart, Ekran kartı, Hard disk, CPU, TV kartı)

7. Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)

8. Kitaplar, gazete ve dergi gibi süreli yayınlar,

9. Navigasyon cihazları

10. Kulaklıklar (Bluetooth, müzik, vb.)

11. Oyun konsolu (Sony PlayStation, Sony PSP, Nintendo Wii)

12. Beyaz eşya ve Küçük ev aletleri

13. Kişisel bakım ürünleri

14. "Presli Ambalajlı" tüm ürünler

 

** 6502 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda kapıdan ve mesafeli (Internet, telefon, v.b.) satışlarda 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkı tüketiciye kanunla verilmektedir.

6502 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda mağazadan yapılan alışverişlerde koşulsuz iade yoktur. Online Mağaza gerekli gördüğü durumlarda iade almama hakkını saklı tutar.

 

İade İşlemleri

Gelen ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekirse ürünün yetkili servisine ya da tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır.

İade onaylandığında, sistemimizdeki mail adresinize ürün iade onayını belirten ve para iadesi yapılacak banka hesap bilgilerinizi isteyen bilgi mesajı gönderilmektedir. Bu mesajı cevapladığınızda, iade bedeli siparişiniz havale/eft ile oluşturuldu ise hesap bilgilerini göndereceğiniz banka hesabınıza, siparişiniz kredi kartı ile verildi ise kredi kartınıza yatırılacaktır.

İade edilen ürünler için yapılacak ödeme ürün bedeli kadar olup, siparişi oluşturma sırasında ödediğiniz kargo bedeli geri ödenmemektedir.

- 385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca; vergi mükellefi değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken faturada iade bölümündeki bilgileri eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra ürün ile birlikte bu faturayı göndermeniz gerekmektedir.

- İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.

 

Online Mağaza'ya ait bu iade politikası sizin 6502 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunda belirtilen haklarınızı etkilemez.

6502 sayılı kanunla Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun, Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ve Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik uyarınca satıcı sıfatı ile anılan Online Mağaza ürünlerin yetkili teknik servislere ulaştırılmasından hukuken ve prosedür olarak sorumlu değildir.

Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4